Vytápění sauny: dřevo nebo elektřina?

10.09.2022

Existují dva základní způsoby vytápění sauny, a to elektřinou nebo kamny na tuhá paliva. Která z variant je pro vás vhodnější? Pojďme si představit všechny výhody a nevýhody.

Umístění

Saunová kamna na dřevo s komínem jsou už tak trochu předurčeny do venkovních saun, zatímco jejich umístění do interiérových saun se může zdát být zapovězeno. Většinou tomu tak skutečně je, ale existují i interiérové sauny, v nichž si uživatelé dopřávají výhody kamen na dřevo! Jedná se o případy, kdy se v budově již nachází nějaký stávající komín a lze se na něj připojit. Oproti tomu kamna na elektřinu jsou vhodná jak do vnitřních, tak i do venkovních saun. Při pořízení kamen na tuhá paliva je nutno pomýšlet na to, že jsou vhodná spíše do středně velkých až větších saun, neboť vyžadují větší bezpečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Naproti tomu elektrická kamna lze použít i do těch nejmenších saun.

Vyhřátí sauny a teplo

Pokud je výkon topidla správně stanoven s ohledem na velikost sauny, pak by elektrická kamna měla standardní finskou saunu vytopit na provozní teplotu nejpozději do jedné hodiny, často to však bývá i během 45 minut. Vytopení sauny pomocí kamen na dřevo může z počátku trvat o něco déle, ovšem časem s přibývajícími zkušenostmi zvládnete vhodnějším přikládáním polínek tento čas zkrátit na podobnou dobu jako u elektrického topidla. Kamna na tuhá paliva však v sobě skrývají velký potenciál, disponují sálavějším teplem, a proto pokud provozujete například saunu na horách, kde je v zimě běžně teplota pod nulou, pak saunu hravě vytopíte klidně i na 110 °C! A to by se kamna na elektřinu musela setsakramentsky snažit... Navíc, každý, kdo má možnost srovnání mezi saunováním se v saunách s kamny na dřevo a na elektřinu, vám potvrdí, že teplo produkující kamna na dřevo je znatelně jiné, přírodnější. Příjemným bonusem je i to, že teplo vidíte ve formě ohýnku skrz skleněná dvířka kamen. 

Kamna na dřevo produkují sálavější a znatelně přírodnější teplo.

Náročnost na obsluhu

V tomto aspektu jednoznačně vedou kamna na elektřinu. Na ovládacím panelu jednoduše nastavíte teplotu a počkáte, než topidlo saunu na požadovanou teplotu vytopí. O nic dalšího se nestaráte. U kamen na dřevo to tak jednoduché nebude. Potřebujete sehnat dřevěná polena, naštípat je na potřebnou délku, založit v kamnech oheň, postupně přikládat a kontrolovat teplotu, přičemž bez drobného nepořádku se to nejspíš neobejde. Jakkoliv tuto činnost lze brát i jako určitý rituál, tak rozhodně nejde o nic pro nedočkavce!

Ekonomická náročnost

Byť by se to na první pohled nemuselo zdát, tak pořizovací cena kamen s komínem bývá zpravidla vyšší než u kamen elektrických s řídící jednotkou. Je také třeba zohlednit bezpečnostní štíty, které snižují bezpečné vzdálenosti kamen a zvyšují užitný prostor sauny. Samotný provoz však bývá mnohem levnější oproti kamnům elektrickým, obzvlášť pokud máte snadný přístup ke dřevu, které lze pro topení využít. Přestože kamna na elektřinu jsou relativně úsporná, postupem času se kamna na dřevo ekonomicky vyplatí. U venkovních saun na ne zcela dobře přístupných místech bývá často problém zajistit přívod elektrické energie 400V, což u kamen na dřevo není třeba řešit. 

Nemůžete se rozhodnout? Zvolte kombinaci

Ano, i kombinace obou variant lze použít v rámci jedné sauny a i takové sauny existují. Přesněji řečeno, musí se jednat o dostatečně velkou saunu, do které se fyzicky vejdou jak kamna na dřevo, tak i kamna na elektřinu. Způsob vytápění si tak můžete vybírat dle aktuální nálady.